Nie rozstajecie się ze swoim telefonem?...


    No cóż... Taki to już jest ten 21 wiek. Elektronika jest wszędzie. Ale jeśli chodzi o naukę francuskiego warto z tego faktu skorzystać. Bo skoro właściwie nie rozstajemy się ze swoim telefonem,
to czemu nie pomóc sobie w  nauce, tam akurat gdzie mamy wolny moment albo nawet dla zabicia czasu. Oto kilka aplikacji, które mogą okazać się pomocne i dlaczego. Lista dotyczy sprzętu z Androidem, innego nie posiadam, więc nie wiem czy one będą również na nim dostępne.


AnkiDroid.

     Niby prosta aplikacja do nauki słówek w formie oklepanych fiszek, ale ma kilka bardzo ciekawych opcji. Po pierwsze, listy słówek da się szybko utworzyć w zwykłym notatniku na komputerze, a potem można je łatwo wgrać do programu. Można to oczywiście robić w samej apce, ale raczej jest zdecydowanie bardziej pracochłonne. AnkiDroid może też sprawdzać naszą wiedzę poprzez wpisywanie odpowiedzi, co świetnie może poprawić znajomość pisowni jak i ortografii, Inną fajną sprawą jest opcja odczytywania kart podczas ich przeglądania za pomocą TTSa. Całości dopełnia cała masa opcji konfiguracyjnych. Także wkucie form nieregularnych czasowników czy szybka przygotówka na kartkówkę nie będzie już większym problemem.

ClevWord.

     Bardzo prosta i niezbyt skomplikowana aplikacja do nauki list słówek. Interfejs może i momentami nie jest nazbyt intuicyjny, ale za to ma jedną genialną opcje - odczyt listy słówek nawet po wygaszeniu ekranu. Można więc sobie podpiąć słuchawki i korzystać w zasadzie jak z mp3jki. W opcjach ustawiamy tylko ilość powtórzeń listy i jazda. Podobnie jak w AnkiDroidzie, listy można edytować w zwykłym notatniku na komputerze i później importować do aplikacji.

FBReader.

     Świetny czytnik ebooków, z wieloma opcjami, dzięki którym można sobie program ustawić pod swoje preferencje. Działa raczej bez zawieszeń i krachów. Można go nie tylko wykorzystać do czytania lektur w języku obcym. Posiada też fukncję czytania za nas, rzecz jasna po zainstalowaniu odpowiedniej wtyczki (link i opis poniżej).

FBReader TTS plugin.

     Wtyczka do FBReadera umożliwiająca skorzystanie z zainstalowanego TTSa do odczyt książek czy artykułów. Posiada dość sporą ilość ustawień, dzięki którym można dostosować np: tempo czytania czy ton głosu. Działa również po wygaszeniu ekranu.

Ivona TTS.

     Alternatywny do systemowego silnik do obsługi zamiany tekstu na mowę. Konieczna podstawa do zainstalowania odrębnych głosów do obsługi automaczynego czytania w różnych pochodnych aplikacjach.

Ivona Maja - Głos.

     Pakiet głosowy żeński do obsługi języka polskiego. Wymaga odpowiedniej ilości miejsca w pamięci, średnio około 300mb.

Ivona Celine - Głos.

     Pakiet głosowy żeński do obsługi języka francuskiego. Wymaga odpowiedniej ilości miejsca w pamięci, średnio około 300mb.

Talk - Text to Voice Free.

     Program korzystający z głosów już zainstalowanych, świetnie nadaję się do poćwiczenia wymowy pojedyńczych słówek lub całych wyrażeń. Nieco dubluje funkcjonalność AnkiDroid czy ClevWord, ale jak ktoś na szybko potrzebuje nauczyć się wymowy konkretnego słówka, to ta aplikacja idealnie pasuje do tego zadania.

Conjugaison Francaise.

     Aplikacja z tabelami, gdzie można sprawdzić konkretne formy czasownika w różnych czasach. Szczególnie pomocne przy tych nieregularnych.

French Verbs.

    Zbliżona funkcjonalnie, co poprzednia aplikacja z tablicami gramatycznymi, mniej estetycznie wykonana, ale za to docenią ją ci którzy przedkładają bardziej czytelność nad formę graficzną.

Radios France.

     Jeżeli ktoś chciałby potestować różne rozgłośnie francuskie, a nie wie jakie, to ta apka jest w sam raz. Może nie jest zbyt stabilna albo porządnie wykończona, niemniej jednak pozwala szybko zapoznać się z różnymi radiostacjami nadającymi w języku francuskim i w tym aspekcie jest lepsza od TuneIn, gdzie proces wyszukiwania radiostacji został masakrycznie utrudniony, nie wiedzieć czemu, bo też służy do odsłuchu internetowego radia.


TuneIn.

     Świetna aplikacja do słuchania stacji radiowych z całego świata, dość stabilnie pracuje, nawet przy nienajmocniejszym połączeniu internetowym. W swojej wyszukiwarce oferuję też możliwość pobierania i słuchania wszelkiego rodzaju nie tylko audycji radiowych, ale również podcastów i audiobooków. Zdecydowanie warta polecenia i zainstalowania.

0 komentarze :